Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

Çekici Olmanın Yolları – 2

Çekici Olmanın Yolları – 2
Ayse Aslan
  • Şubat 14, 2020
  • http://www.bni.com.tr

Çekici olmak deyince herkesin aklına fiziksel özellikler, aşk ve meşk ilişkileri gelir. Oysa çekici olmak, ilk yazımda da ifade ettiğim üzere, iş dünyasının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bir de BNI gibi bir organizasyonun içindeyseniz, varlık sebebinizin başında işi “çekmek” gelmelidir.

Birçok kurum ve kuruluş tarafından modern iletişimin öncülerinden sayılan BNI’ın Kurucusu Dr. Ivan Misner, network inşa etmeye yönelik organizasyonlarda çekici olmanın yollarını çok basit birkaç başlıkta özetliyor.

Misner öncelikle toplantı ya da etkinlik, her nereye gidersek gidelim hazırlıklı olmamızı salık veriyor. Konuşma konu başlıklarınız, iş hayatınızdaki başarı hikayeleriniz, karşınızdakilere soracağınız mantıklı ve ilgili olduğunuzu gösterir sorular. Tüm bu hazırlıklar, sizi beceriksiz ve yetersiz biri olmaktan kurtaracağı gibi, donanımlı olduğunuzu hissettirecektir.

Konuşmak için seçeceğiniz konular, mutlaka ortak ilgi alanlarınızı kapsayacak şekilde hazırlanmış olmalıdır. Eğer bir araya geleceğiniz kişiyi tanımıyor ve öncesinden hazırlık yapmanız mümkün değilse, o zaman tüm iletişimi ortak ilgi alanlarını anlayabilmek üzerine kurgulayın.

Kendinize iletişime kapalı havası vermeyin. Örneğin: sohbet sırasında kollarınızı kavuşturmayın! Bu hareketin, iletişimi kesmek için yapıldığı herkesçe bilinir. Sizi savunmacı, sinirli, yargılayıcı gösterir. Sadece giydikleriniz ya da makyajınız değil, beden diliniz de çekici olmanız için en önemli araçlardan biridir.  

Çekici olmanın en önemli şartlarından biri de çekmek istediğiniz insanın sizinle iletişim kurabilmesini sağlamaktır. Bunun için onlara farklı iletişim imkanları sunabilmelisiniz. Elektronik postanızı vermek her zaman bir iletişi başlatmak için yeterli olmayabilir. Cep telefonunuzdan tutun da belirli sosyal medya adreslerinize kadar birçok farklı ulaşım kanallarını karşınızdakilere açmanız gerekmektedir.  

Network inşası için girişilen iletişim etkinliğinde kesinti yaratan en önemli şeylerin başında, reddedilme korkusu gelir. İnsanlar genellikle reddedilecekleri zannıyla karşısındakiyle iletişime geçmezler. Bu, aynı boğulmaktan korktuğu için asla yüzme öğrenemeyen kişilerin durumuyla aynıdır.

Ne reddedilmek dünyanın sonudur ne de insanlar sandıkları kadar çok ve yoğun reddedilirler. Her reddedilmenin bir sebebi vardır. Bunu anlamaya çalışmak ve kendinde geliştirilmesi gereken alanı tespit etmek ve buna odaklanmak yeterlidir aslında…

Hayatta kabul görmek, hava ve su gibi temel bir ihtiyaçtır. Aslında çekici olma ihtiyacı da bununla kol kola yürüyen giden bir yapıya sahiptir. Hayatınızda birkaç küçük değişiklikle, kendinize çok farklı bir dünya yaratabilirsiniz. Değişimle yüzleşmekten korkmayın! Eğer iletişimde ustalaşırsanız, gidilecek ve danışılacak kişi olarak kendinizi konumlandırabilirsiniz. Bu da sizi “çekicilik” anlamında birkaç adım öteye taşıyacaktır. Başarı, gerçekten de bir çekim alanı yaratmaktan geçer.    

Yorum Yaz