Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

Hayvanlar Aleminin Lideri Kaz’lardır!

Hayvanlar Aleminin Lideri Kaz’lardır!
Ayse Aslan

Kazın tüm kültürlerde birbirinden farklı değeri var. Bu kadar çok sayıda kültürün bu hayvanlarla ilgili kafasının karışmış olması da normal sanki… Çünkü kazlar inanılmaz zekada ve yaşama adaptasyon konusunda en iyilerden bir tanesi.

Bu çok yönlülüklerini belki şöyle açıklayabilirim: Türk kültüründe kaz çok akıllı olmayanlar için kullanılırken, diğer taraftan da aslında yüksek değer verilmektedir. Mesela, komşunun tavuğu diğer komşuya kaz görünür. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Eğer sizde  önemli değerler varsa, insanlar sizi ‘yolunacak kaz’ gibi görürler!

Yabancı kültürlerde de aynı şekilde değer atfedilir kazlara: Mother Goose, anne kaz, fedakarlığın simgesidir. Wild Goose, yaban kazı, kelimesi Kutsal Ruh ile özdeşleştirilir. Yaban kazlarının hiçbir şekilde ehlileştirilememesi de önemlidir. Türkçe deyimlerde geçen altın yumurtlayan tavuk, aslında batılı masallardaki kökeni itibarıyla altın yumurtlayan kazdır. Gördüğünüz gibi uçtan uca savrulmuş bir yaklaşım var kazlara karşı.

1970’li yılların ortasında, ABD’nin en önemli tesislerinin güvenliği için kazların kullanıldığını biliyor musunuz? O yıllarda kurumlar, tüm elektronik güvenlik sistemleri ve nöbetçilerinin yerine, kazları tercih etmişler. Çünkü elektronik sistemler yanıltılabiliyor, köpek ve benzeri hayvanlar kandırılabiliyormuş. Ama ya kazlar? Çıkardıkları o muhteşem gürültüyü engellemek, onları kandırarak bir yere girmek imkansıza çok yakın bir şeymiş…

Şimdi ben kazların neden bu kadar iddialı liderler olduğunu söylüyor olabilirim?

Dikkat ettiyseniz yaban kazları “V” şeklinde uçarlar. Bilim adamları kazların neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar. Araştırma sonucunda birçok veriye ulaşmışlar ama Business Networking kavramını en iyi şekilde açıklayan araştırma sonucu ise bence şu:

Kazlar “V” seklinde uçulduğunda, uçan her kuş kanat çırptığında, arkasındakini kaldıran bir hava akımı sağlıyormuş. Böylece “V” şeklinde bir formasyonda uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini %70 oranında arttırıyorlarmış. Yani tek başlarına gidebilecekleri maksimum yolu, grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış.

Araştırmanın diğer bir sonucu ise, “V” grubunun başında giden kaz hiçbir hava akımından yararlanamıyor. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda yorulunca en arkaya gidiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz lider konumuna geçiyor. Bu değişim sürekli yapılıyor; böylece her kaz grubun her noktasında yer almış ve aynı oranda yorulmuş oluyor.

BNI eğitimlerinde bu örneği çok kullanıyorum. Çünkü bütün deyimler ve bildiklerimiz bir yana, biyolojik olarak baktığımızda kazlar, belki de birlikte çalışmaya ve bundan ortak fayda sağlamaya en yatkın hayvanlardır. Hepsi lider ama bir o kadar da bu göçün her aşamasına kendilerini harika bir şekilde adapte edebiliyorlar.

Biz de üyelerimize, bu davranış modelinin ne kadar anlamlı olduğunu, bu lider hayvanlar üzerinden açıklamaya çalışırız. Eğer gidecek hedeflerimiz aynıysa, gelin birlikte çalışalım ve birbirimizin gücünden faydalanalım. Bir iş sahibinin tek başına alacağı yolu, BNI içerisindeki iş birliği ile 2’ye katladığını birçok başarı hikayesi ile görüyoruz.

BNI’ın içinde iş dünyasının gerçek liderleri yer alıyor. Başarılı girişimciler, birbirine karşı mücadeleyi değil desteği hedef alan bir yaklaşım ile işlerini büyütüyorlar. Birlikte hareket ederek, tek başlarına alabilecekleri yolu ikiye katılıyorlar. Gruplarda sorunlar yaşandığında, üyelerin serzenişleri lider ekipleri hemen aksiyon almaya ve çözümler üretmeye itiyor. Kazlarla ilgili yapılan araştırmayı okuduğumda gerçekten de ne kadar mükemmel yaratıklar olduğunu şaşkınlıkla fark etmiştim.

Böylesi organize, hedefe odaklı ve hedeflerine ilerlerken bu kadar mükemmel bir takım çalışmasını ve liderliği çok az canlıda görebiliyoruz. Sadece bu modelle ilerlemek bile iş sahiplerine ve birçok yapıca can katacaktır. Kazlar gerçekten de iş dünyası için örnek alınası, harika liderler!

 

Yorum Yaz