Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

Çok Çalışmak mı Akıllı Çalışmak mı?

Ayse Aslan

Siz de etrafınızda hep ne kadar çok çalıştığını ve ne kadar çok yorulduğunu söyleyen insanlar görmüşsünüzdür. Meşgul olmayı, başarılı olmakla eşdeğer görenlerin sayısı iş hayatında azımsanamayacak kadar çoktur. Bununla örtüşen bir hikayeyi paylaşmak isterim:

İki ormancı bir ormanda ağaç kesiyormuş. Birinci ormancı sabah erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağacı kesip hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyunca, dinlenmeden, ara vermeden çalışıyormuş. Akşamları da eve çok geç dönüyormuş.

İkinci ormancı ise arada bir dinleniyor, hatta bir şeyler okuyor ve hava kararmaya başladığında evine dönüyormuş. Bir hafta boyunca kim daha fazla ağaç kesecek bakalım demişler, bu yoğunlukta çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar.

Sonuçta dinlenerek çalışan ikinci ormancı çok daha fazla ağaç kesmiş. En çok ağacı kendinin kestiğini sanan birinci ormancı çok şaşırmış:

– Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken ağaç kesmeye başladım, senden daha geç evime döndüm. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bunu nasıl başardın, sırrın nedir?

İkinci ormancı tebessümle yanıt vermiş:

–  Bir sırrım yok. Sen durup dinlenmeden çalışırken ben birkaç ağaç kestikten sonra hem dinleniyordum hem de baltamı biliyordum. Keskin baltamla, daha az çabayla, daha çok ağaç kestim.

Baltayı bilemek, bize daha akıllı iş yapmanın mümkün olduğunu gösteriyor aslında. Akıllıca çalışmak ise, kendini güçlendirmek için kendine zaman ayırmak anlamına geliyor. Kendinizi güçlendirmeye ayırdığınız zaman, hiçbir şekilde kayıp değildir.

BNI bünyesinde yaptığımız şeylerin büyük çoğunluğu kendimizi geliştirmeye yönelik bir yapı içeriyor. Burada kendimizi daha iyi tanımayı, daha etkin bir biçimde dışarıya tanıtmayı öğreniyoruz. Tüm BNI toplantıları, BNI’ın sunduğu Birebir İş Görüşmeleri, Güç Takımı Toplantıları, Eğitimler ve daha birçok aktivite, iş sahiplerine, ihtiyaçları olan donanımı sağlar. İş sahiplerini işin üstüne çıkarır. Vizyon verir. Gitmesi gereken yolu ve yönü daha hızlı analiz edebilmesini ve stratejilerini doğru hamlelerle kurgulamasını sağlar. BNI toplantılarında istenen disiplin ve sistemin sunduğu tüm araçların üyeler tarafından eksiksiz bir şekilde kullanılması yönünde gösterdiğimiz ısrar, bu nedenledir. İş sahiplerinin baltalarını daha keskin hale getirerek, daha az çalışıp daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmak.

Son olarak şunu mutlaka vurgulamak lazım: hedef belirlemek önemlidir ama daha önemlisi, o hedefe bir plan dahilinde ulaşabileceğimizin farkında olmaktır. Birçoğumuzun yapamadığı ve belki de yapmaya fırsat bulamadığı ve daha da kötüsü başka yerlerde çok yorularak, hedef belirlemeyi de plan yapmayı da unutmuş olmamızdır.

Bu nedenle Business Networking aktiviteleri asla zaman kaybı değildir. Aksine, işinizle ve geleceğiniz ile ilgili, aynı ormancının baltasını keskinleştirdiği gibi vizyonunuzu bilediğiniz önemli eylemler olarak görmek gerekir.

Yorum Yaz