Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

One Comment

Business Networking’in Olmazsa Olmaz 10 Kuralı!

Business Networking’in Olmazsa Olmaz 10 Kuralı!
Ayse Aslan

New York Times en çok satanlar listesinde yer alan The World’s Best Known Marketing Secrets, Truth or Delusion ve Masters of Networking dahil pek çok kitabın yazarı Dr. Ivan Misner, business networking’in sonuç vermesi için 10 ipucunu şöyle sıralıyor: 

1-Networking ortamı için gerekli araçları her zaman yanınızda bulundurun. Bilgilendirici isim kartı, kartvizitler, işinizle ilgili broşürler ve referans olarak gösterebileceğiniz, diğer profesyonellerin kartlarını içeren cep kartvizit dosyası buna dahildir.

2-Tanışacağınız kişi sayısı ile ilgili bir hedef belirleyin. Katılım ve grup türüne göre ulaşılabilir bir hedef saptayın. Uygun görürseniz, on beş ile yirmi kişilik bir hedef belirleyin ve hepsinin kartını aldığınızdan emin olun. O kadar hazır hissetmiyorsanız, daha azını hedefleyin. Her durumda, hedefinize ulaşmadan ayrılmayın.

3-Misafir gibi değil, ev sahibi gibi davranın. Misafir oturup rahatına bakarken, ev sahibinin başkaları için bir şeyler yapması beklenir. İnsanları karşılama konusunda gönüllü olun. Katıldığınız toplantılarda oturan ziyaretçiler görürseniz, kendinizi tanıtarak, diğerleriyle tanışmak isteyip istemediklerini sorun. Aracı görevini üstlenin.

4-Dinleyin ve sorular sorun. İyi bir networker’ın da iki kulağı ve bir ağzı olduğunu, fakat bunları orantılı şekilde kullandığını unutmayın! Önce karşınızdaki kişinin ne yaptığını öğrendikten sonra, ona sizin ne yaptığınızı anlatın. Net ve öz konuşun. Sizin ne iş yaptığınızı bildikleri varsayımına kapılmayın.

5-İş bitirmeye çalışmayın. Bu etkinlikler, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almaları için iş sahiplerine yaklaşma amacıyla düzenlenmez. Networking, diğer profesyonellerle sürekli ve güçlü ilişki kurmak anlamına gelir. Etkinliklerde insanlarla tanışmak, bu sürecin sonu değil, başlangıcı olmalıdır.

6-Mümkün olan durumlarda yönlendirmelerde bulunun. En iyi networkçüler ‘Givers Gain®’ felsefesine inanır (Kazandır ki Kazan!) Sana yardım edersem, sen de bana yardım edersin ve bunun sonucunda, ikimiz de yarar sağlarız. Diğer bir deyişle, tanıştığınız insanlara gerçek anlamda yardım etmeye çalışmazsanız, bu; etkili bir iş ilişki ağı kuramayacağınız anlamına gelir. Birine iyi niyetli bir yönlendirme sunamıyorsanız, ilgisini çekebilecek bazı bilgiler vermeye çalışın (yakın tarihli bir etkinliğin ayrıntıları ya da o kişinin işi ile ilgili bir makale gibi.)

7-Kartvizit alışverişinde bulunun. Herkesten, birini kendinize saklamak diğerini de başkasına vermek üzere iki kart isteyin. Bu, networking için ortam oluşturur.

8-Zamanınızı verimli bir şekilde yönetin. Tanıştığınız herkesle on dakika ya da daha az zaman geçirin. Toplantılarda arkadaşlarınızla, ortaklarla ya da tanıdıklarınızla vakit kaybetmeyin. Amacınız belirli sayıda kişiyle görüşmekse, tek bir kişiyle çok fazla zaman harcamadığınızdan emin olun. Daha uzun konuşmak istediğiniz ilginç biriyle tanışırsanız, daha sonraki bir tarih için randevu ayarlayın.

9-Topladığınız kartvizitlerin arkasına notlar alın. Her kişiyi daha net olarak hatırlamanıza yardımcı olacağını düşündüğünüz her şeyi yazın. Tanıştığınız yeni kontaklarınızı takip ederken, bu işinizi kolaylaştıracaktır.

10-Takip! Önceki 9 kuralı kayıtsız şartsız yerine getirebilirsiniz ama etkili bir takip yapmazsanız, zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Tanıştığınız herkese not bırakın veya arayın. Verdiğiniz tüm sözleri yerine getirdiğinizden emin olun.

Yorum Yaz