Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

Mutluluk

Mutluluk
Ayse Aslan

Küçük mutlulukları yarınlara bırakmak…

Yazar Rob Brown iş geliştirmenin ilkeleriyle ilgili kaleme aldığı yazıda ilginç bir prensibi tanımlıyor: Küçük mutlulukların ertelenebilmesi ilkesi. Bu haliyle, altını doldurmadığımızda mutlulukların neden ertelenmesi gerektiği sorusu insanın kafasını kurcalıyor. Ancak Brown’ın açıklaması çok basit: Küçük mutlulukları daha büyük mutluluklar için ertelemelisiniz.

Güçlü ve disiplinli bir karakterin en önemli işaretlerinden biri, yarın daha iyi bir şey elde etmek için bugünün küçük mutluluklarını ertelemek olarak gösteriliyor. Bu ilke, teknik olarak “ertelenmiş doyum” olarak ifade ediliyor.

Basitten gidelim: Diyelim ki balık tutuyorsunuz. İlk dakikaların sonunda tuttuğunuz birkaç küçük balıkla karnınızı doyurabilir hale gelebilirsiniz. Ancak bu balıkları kesip küçük yemler haline dönüştürdüğünüzde sıcak evinize gidip karın doyurmak yerine biraz daha fazla beklediğinizde, tutacağınız büyük balıklarla hem yemeğinizi şölene dönüştürebilir hem de kalan balıkları satarak ertesi gün yemeğinize renk katacak bir başka malzeme alabilirsiniz.

Örnekleri gerçek hayata yakınlaştıralım: lisede okurken para kazanan bir genç, temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra elinde kalan parayı o anki hazlarını gidermek için harcamak yerine, 4 yıl daha çalışır ve üniversiteye giderse gelecekte çok daha iyi koşullarda çalışarak para kazanabileceği bir ortam oluşturabilir.

İki adam düşünün: Bunlardan biri evini kuma yapıyor. Çok hızlı ve kolay bir biçimde, minik bir uğraşla başını sokacak bir evi oluyor. İkinci adam evini kayaların üstüne inşa ediyor. Evinin temelini koyabilmek için kayaları parçalaması, her seferinde kayalara tırmanması gerekiyor.

Evini kumun üstüne inşa eden adamın keyfi yerinde ve mutluluk içinde uzun zamandır oturduğunu görüyor. Ancak ilk fırtınada temelleri zayıf olan ev uçuveriyor. Evini kayaların üstüne sağlam bir biçimde inşa eden adam ise büyük bir mutluluk ve güven içinde hayatını sürdürüyor.

Brown bu küçük mutlulukları erteleme işini iş dünyasıyla benzeştiriyor: Sağlam bir iş oluşturmak için vereceğiniz yoğun çaba, size mutlaka çok daha büyük hazlar olarak geri dönecektir.

Kim iş dünyasında rüzgarlar, fırtınalar ve tayfunlar olmayacağının garantisini verebilir… Ve kim ilk rüzgarda işinin elinden gitmesini ister?

Sonraki Yazı

Daha önce yazılmış başka yazı yoktur.

Yorum Yaz