Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

Bir ilişkiden ne zaman kar edilir?

Ayse Aslan
  • Kasım 16, 2020
  • http://www.bni.com.tr

İnsan yakın dostuyla ilişkisin hiçbir çıkar gözetmeden yıllarca sürdürebilir. Bu kapsamda o ilişkinin kime ne kadar kazanç sağladığına bakmaz çünkü dostluk ilişkisi yapı itibarıyla içinde bunları barındıramaz.

Ancak ticareti böyle düşünmemek gerekir. Ticari ilişkileri, karlılıkla ölçmek hiç de yanlış değildir.

Ticari ilişkileri değerlendirirken kriterleriniz çok nettir: Her iki taraf da bundan kazanıyor mu? Her iki taraf da bu ilişkiden mutlu oluyor mu? Mutluluk eşit bir biçimde dağılıyor mu? Bu birkaç maddenin içinde olmadığı ticari ilişkinin yürüyebileceğini düşünmek çok yanlış olur.

İlişkiler yatırım ister. Ancak bu yatırımın ne kadar zaman süreceği sorusu önemlidir. Bir başka deyişle, bir ticari ilişkiden fayda sağlamak için ne kadar beklemek gerekir?

BNI’daki tüm eğitimlerimizde, ilişkilerden karlılık beklemeden önce bir zaman gerektiğini ve  sabırlı olmamız gerektiğini dile getiriyoruz. Bunun belli bir formülü yok. Bir ay da olabilir bir yıl da… Hemen o anda da olabilir yılar sonra da. Karlılığın gelmesi, kişilerin frekansına, kalitesine ve her iki tarafın ilişkilerini ileri götürme isteğine bağlıdır.

Öngörüsüzlük, ilişkilerin tam gelişimini engelleyebilir. Özellikle karlılık açısından kurduğunuz ilişkiler avcılık değil çiftçilik olarak tanımlanmalıdır. Sinsice, kenarda bekleyip bir anda avının üstüne atlayan ve o anda elde edeceği kara odaklanan bir avcı olmak yerine, kendimizi bir çiftçi gibi konumlamak gerekir. Tohumunuzu ekin ve ürün almak için sabrınızı gösterirken, doğru adımları atın. Emin olun, avcı zihniyetinden çok daha fazla fayda sağladığınızı göreceksiniz.

Bilgilendirme ve güvenilirlik, referans pazarlaması sürecinin ilişki kurma aşamasında önemlidir. İnsanlarla sizi tavsiye ettikleri, size iş verdikleri ve size güvendikleri bir süreç inşa ettikten sonra gerisi gelir.

Her çevrenizdekilerle, hem onların size yönlendirdikleri ile ve elde ettiğiniz yeni müşterilerinizle ortaya çıkan sonuç: karlılıktır!

Hiçbir işte yatırım yapmadan gelir elde etmeyi bekleyemeyeceğiniz gibi iş ilişkilerinin de size kazanç sağlaması için insanlara yatırım yapmamız gerekir …

 

Yorum Yaz