Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

Networking Yarışında Çiftçiler Her Zaman Avcıları Yener!

Networking Yarışında Çiftçiler Her Zaman Avcıları Yener!
Ayse Aslan

Hepimiz biliyoruz ki insanlığın orijinali avcılık. İlk insan hayatta kalabilmek için avlanıyordu. Ardından zeka seviyeleri arttı ve hayvan peşinden koşmaktansa, hayvanları evcilleştirip onları yanlarında taşımaya başladılar ve çoban topluma geçtiler. Daha sonra hem sayıları arttı hem de ihtiyaçları. Göçebe bir hayatı kaldıramayacaklarını anladılar ve kalıcı bir toplum haline dönüşerek, bundan 6 bin yıl önce toprağa bağlandılar. Yani tüm insanlığın çiftçiliğin kıymetini öğreneli, 6 koca bin yıl oldu.

Bu bilgiyi neden aktardım? Çünkü iş hayatında bu 6 bin yıl önceki taktikleri kullanarak hayatta kalmaya çalışan iş sahiplerini sıkça görüyorum. ‘Merhaba Ayşe Hanım, ismim Ahmet, İş Sağlığı Güvenliği Hizmeti veriyorum. Şirketinizin işlerini bana vermek ister misiniz?’ Tabi soruyu hemen yapıştırıyorum: Neden?

Neden tanışalı sadece 1 dakika bile olmamış birine iş vereyim? Hatta bu çizgiyi aşıp, hem benim hem de çevremdeki iş sahiplerinin işlerine talip olanlar bile var. Yine soruyorum: neden tanımadığım, bilmediğim, işini nasıl takip ettiğine tanık olmadığım birinden hizmet alayım ve  başkalarını da bu arkadaşımıza tavsiye edeyim? Ben tek bir sebep bulamıyorum. Ya siz?

Etkili bir networkünüzün olmasını istiyorsanız, ilk önce bunun tanışıklıkla değil, sağlıklı ve güçlü ilişkiler oluşturmakla gerçekleştiğini bilmeniz gerekmektedir.

Başarılı iş sahiplerine bakın: hemen hemen hepsi çevresindeki insanların değerinin farkındadırlar. Nitelikli insan kaynağının ne anlama geldiğini çok iyi bilirler. Bu nedenle diğer iş sahipleriyle öncelikle kalıcı ve güvene dayalı ilişkiler kurmaya çalışırlar. Çevremizdeki diğer iş sahipleri ile derinlikli ilişki kurmaktan bahsederken aslında yaptığımız şudur: çiftçinin toprağa harcadığı emeğin aynısını, biz de bu insanlara harcarız. Bir elma fidanından hasat toplamak için 5 yıl o ağaca gözünüz gibi bakmanız gerekir. Gübrelemeniz, sulamanız, budamanız, ilaçlamanız vs. İnsan ilişkileri de bundan farklı değildir. Emek, zaman ve yatırım gerektirir.

Özel hayatınız ya da iş hayatınızdaki her başarılı ilişki, kişilere özeldir ve zaman içinde gelişir. Çekingen, kırılgan, gerçekleştirilmemiş olasılıklar ve beklentilerle dolu olarak başlar. Deneyim ve samimiyetle güçlenir. Güven ve sadakat ile sonuçlanır.

3G yani Görünürlük, Güven ve Gelir Modeli, profesyonel ve kişisel ilişkilerin yaratılması, gelişimi ve güçlendirilmesi sürecini açıklamaktadır. 3G modeli: arkadaş, müşteri, ortak, tedarikçi, meslektaş veya aile üyeleriyle etkin ve faydalı bir ilişkinin gelişimini artırmak için kullanılabilir. Tam olarak benimsendiğinde, böyle bir ilişki her iki tarafa da değer katacağından, kalıcı da olacaktır.

İnsanlığın gelişimi, avcı toplumdan yerleşik hale geçmesiyle sağlandı. Sonrasında endüstri toplumu ve bilgi toplumu bunu takip etti. İnsanın kendine ve diğerlerine yaptığı yatırımın dönüşü, kurduğu ilişkilerin kalitesi ile doğru orantılıdır.

Kurduğumuz iş ilişkilerinde çiftçilik için ise birkaç başlığı da sıralamak istiyorum:

  • Business Networking aktivitesinin avlanmak değil, çiftçilik, yani tanıştığınız kişilerin hayatına yerleşmek aktivitesi olduğunu unutmayın.
  • İnsanlardan yardım istemekte çekingen olmayın ama sizi tanımayan, güvenmeyen ve yaptığınız iş hakkında bilgisi olmayan insanlardan ‘hemen’ yardım istemeyin.
  • Networking ortamlarını insanlarla tanışmak için bir fırsat olarak görün. Sonrasında bu ilişkileri mutlaka devam ettirin ve sadece karşılıklı güven oluştuktan sonra insanlardan destek isteyin.

Yorum Yaz