Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

İşinizi Yalın ve Net Bir Şekilde Açıklamalısınız

İşinizi Yalın ve Net Bir Şekilde Açıklamalısınız
Ayse Aslan

İnsanların, işini anlamadığı ya da kendilerinin yaptıkları işlerle bağ kurmakta zorlandıkları için ilgi görmemekten, buna bağlı olarak da iletişim kurmakta/iş ilişki ağı oluşturmakta zorlandığını ifade eden biri ile tanıştım geçenlerde.

Neden böyle düşündüğünü sorduğumda ise; işinin oldukça karışık olduğunu, işiyle ilgili bilgi verirken insanların kendisine, boş gözlerle baktıklarını ve karşı tarafta yaptığı işle ilgili bir algı ve anlam oluşmadığından şikayet etti bu kişi.

Ona, etkin bir iş ilişki ağı/business networking kurmaya başlamadan önce, işini herkesin anlayabileceği bir dille açıklamasının yolunu bulması gerektiğini söyledim. Hepimiz bunu önemsemeli ve potansiyel iş yönlendirmesi yapacak kişilerle iletişim kurarken, yaptığımız işin önemli yönlerini yalın ve net bir şekilde açıklayabilmeliyiz.

Yaptığı işin ne olduğunu, en açık şekliyle ifade etmek konusunda zorlanan ve kafası karışık olanlara önerim şu; kendinize aşağıdaki soruları sorun ve cevaplayın!

– Neden bu iştesiniz? (geçiminizi sağlamak dışında)

– Yaptığınız bu işi neden yapıyorsunuz?

– İşiniz diğerlerine nasıl bir hizmet ve yarar sağlıyor?

– Ne satıyorsunuz? En önemlisi ürününüzün ya da servisinizin , faydası, özelliği nedir ?

– Müşterileriniz kimler? Hedef pazarlarınız nelerdir? Spesifik olun. Birlikte iş yaptığınız diğer iş alanlarını netleştirin, işinizde daha iyi olmasını tercih ettiğiniz tüm özellikler üzerinde çalışabilmek için, işinizin bütün bölümlerini gözden geçirin.

– En güçlü olduğunuz yeterlilikleriniz ve en iyi olduğunuz şey nedir? Rekabet konusunda ne kadar iyisiniz? İçinde bulunduğunuz yarışta önde kalmayı nasıl başarıyorsunuz?

Bu sorular size işinizi anlatmak ve iş yönlendirme sistemini, işinize etkin bir şekilde uygulamak konusunda yardımcı olacaktır. İş yönlendirmesi yapacak kişilerle işinizin bu özelliklerini kullanarak iletişim kurduğunuzda, size nasıl yardım edebilecekleri konusunda daha net bir bilgiye sahip olacaklardır. Böylelikle, bir süre sonra yeni oluşturduğunuz iş ilişki ağınız ya da mevcut çevrenizdeki insanlar arasındaki iş/mesleki anlaşılırlığınız artacaktır.

Yorum Yaz