Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

Çekici Olmanın Yolları – 1

Çekici Olmanın Yolları – 1
Ayse Aslan

Çekici Olmanın Yolları – 1

Çekici bir kişiliğe sahip olmak, hayatta başarının en önemli kriterlerinden biridir. O çekici kişiler daha çok aranır sorulur, onlar her yerde olsun istenir, bir iş fırsatı doğunca ilk onlar akla gelir ve dolayısı ile de daha çok iş alırlar ve en önemlisi, herkes fikirlerine daha fazla değer verir.

Çekiciliğin ana kriterlerini belirlemek için, lisedeki fizik derslerimizi hatırlayalım mı? Bir madenin çekiciliğe sahip olmasının en temel kurallarından biri, doğru tarafınızı çekmek istediğiniz yöne doğru uzatmanız olacaktır. Bildiğiniz gibi mıknatıslar, kuzey ve güney olarak iki ayrı kutuptan oluşmaktadır. Doğru kutupta iki madde karşı karşıya geldiklerinde birbirlerini ölesiye çekerler. Öylesine yapışırlar ki birbirlerine, onları ayırmak için çok büyük güç harcamak gerekir. Doğal bir çekim gücüdür bu. Araya yapıştırıcı unsurlar sürmeye gerek bile yoktur.

Ama çekmek istediğiniz tarafa doğru yanlış yönünüzü koyarsanız, bu sefer tam tersi bir arada durmak ve bir araya gelmek imkansız hale gelir. Birbirlerini güçleri bitinceye, tükeninceye kadar iter bu iki taraf. Araya ne koyarsanız koyun, birbirlerini iterler.

Hayat ve iş dünyasında daima doğru yüzünüzü ön plana çıkarmaya çalışın. İnsanlar bu özelliklerinizi gördüklerinde, sizinle bir arada olmak, iş yapmak, size danışmak ve fikrinizi almak isteyeceklerdir. Bu konuda bir stratejiniz var mı? Atacağınız adımların her zaman doğru yönünüzü gösterdiğine inanıyor musunuz? Günlük iletişiminiz, sizi kısa/orta/uzun vadede aranan, istenen ve ilk akla gelen kişi olarak tanımlanmanıza yardımcı oluyor mu?

Peki doğru tarafımızı nasıl ön plana çıkaracağız?

11. yüzyılda mıknatısla ilgili çalışmalar başlatan Çin bilgeleri, 12. yüzyılda korunaklı bir hazneye konan ince bir mıknatısın, daima tek bir yönü gösterdiğini ortaya çıkarmış. Bu buluşun adı Pusula olmuş. İnsanlar, bu buluşun ardından mıknatısa daha da yönelmiş ve keşifler çağı başlamış.

Daha çekici bir insan olmak için doğru yönünüzü bulmak istiyorsanız, öncelikle kendinizi dinlemeniz, aynı pusula haznesindeki mıknatıs gibi, kendi doğrularınızı bulmanız gerekiyor.

İç duyularınızdaki durağanlığı sağladığınızda hangi yönün doğru, hangisinin yanlış olduğunu anlayacaksınız.

Ancak bunu yaparken unutmamanız gereken bir şey var: Hayatınızın her döneminde yanınızda size fikir veren, ne yaparsanız yapın sizin doğru yaptığınızı düşünen ve sizinle ilgili objektif kararlar veremeyen yakınlarınız olacaktır. Bunlar sizin pusulanıza ve dolaylı olarak çekim gücünüze zarar verebilirler.

Aynı hayatınızda çok büyük önemi olan cep telefonunuz ya da saatinizin, mıknatısınızın doğal yapısını bozması ve gidilecek yönü bulmasını imkansız hale getirmesi gibi…

Yorum Yaz