Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

Nedir Bu Business Networking?

Nedir Bu Business Networking?
Ayse Aslan
  • Aralık 27, 2016
  • http://www.bni.com.tr

Kesinlikle, bulunduğunuz ortamlarda insanlarla el sıkışmak, birbirinden alakasız toplantılarda boy göstermek ve de etrafa kartvizit dağıtmak-toplamak değildir; networking ciddi bir iştir, aktif ve dinamik olmayı gerektirir.

Business Networking,  çevrenizdeki iş ya da kişisel kontaklarınızın size düzenli iş akışı yaratmasını sağlayan bir pistondur.

Bu konsept ve akıl birliği, kulağınıza çok basit bir iş gibi geliyor olabilir mi? Bu sese aldanmayın! Networking, insana yapılan yatırımdır, insan ilişkisi kurmak için bir inşa süreci gerekir ve bu süreç, genelde tahmin edildiğin daha da karmaşıktır.

Bir düşünün! Kaç kişiyi tanıyorsunuz? Telefonunuzda kaç kişinin numarası kayıtlı? İstatistikler, birkaç yıldır iş dünyasında olan bir kişinin yaklaşık 1000 kişiyi tanıdığını ortaya koyuyor. Peki bu tanıdıklarınızdan kaç kişi gerçekten sizin ne iş yaptığınızı tam anlamıyla biliyor? Bu insanların kaçı düzenli ve sistemli bir şekilde sizi başkalarına tavsiye ediyor ya da potansiyeli olan iş yönlendirmeleri yapıyor? Ve de bu yönlendirmelerin kaçı gelire dönüşüyor ?
Çeşitli toplantılara katılmak, bazı gruplara ‘like’ yapmak, birilerinin sizi o kalabalıklarda farkedeceğini düşünmek, katıldığınız toplantılarda bol bol el sıkışıp, bir sürü kartvizit toplamak: Business Networking bundan daha fazlasını gerektiriyor?

Aynı firmadan iki ayrı kişinin bir etkinliğe katıldığını düşünelim. Toplantı salonunun ortasından bir çizgi çizilmiş gibi, yarısından birisi öte yarısından da diğeri başlar insanlarla tanışmaya. Amaç, çoooook fazla insanla tanışmak, onların kartlarını toplamak ve de toplantı sonunda bir araya gelip ‘kim daha fazla kartvizit topladı’ yarışının galibini ilan etmektir!
Bu tip insanlara hiç denk geldiniz mi? Eğer birkaç networking toplantısına katıldıysanız, evet! Ne başardı bu insanlar peki bu girişimleri ve çabaları ile? Nereye vardılar? Şimdi o toplanan kartlar ya çekmecelerden birinde bir süre bekleyecek, ya çöpe gidecek ya da en kötüsü; bilgisayarda hepsi scan edilip, emailler kontak listesine eklenecek ve daha birkaç saat öncesinde tanışılan bu kişilere ‘spam’ email gönderilecek. Neden?

Bir kartvizit neyi temsil eder ki? Bir parça kağıt, üzerinde ‘hiçbir fikrinizin olmadığı’ birinin şirketinin logosu, şık bir dizayn ve mürekkep sonuçta!
Bu kartın temsil ettiği kişi ile herhangi bir ilişki ya da bağ oluşturulabildi mi? Business Network Stratejisi, zaman, para ve enerjinizi etkin kullanabilme sanatı değildir.

Bazı insanlar networking konusunda ciddi bir hayat kırıklığı yaşar. Çünkü kendilerini ‘Mehter Takımındaki’ biri gibi düşünürler; 2 ileri 1 geri ve hedefe istenilen hızda ilerleyememektedirler.

İşinizin gelişimi için yaptığınız networking, stratejik ve odaklanmış olmalıdır. Tanıştığınız  herkes şirketinizi geleceğe taşımaya yardımcı olamayacaktır; ama yaptığınız herşey, işinizin büyümesini tetikleyen önemli birer unsur olabilir. Onun için, bugünkü bir tanışıklığın yarın nakite döneceğini düşünmek anlamsızdır.

Kiminle karşılaştığınız, nerede karşılaştığınız ve bu karşılaşma ile başlayan tanışıklığı geliştirmek ve karşılıklı bir yarar ilişkisine dönüştürmek, tamamen sizin elinizde olan birşeydir!

Bunu 3G sistemi ile gerçekleştirmek mümkündür; görünürlük, güven ve gelir!
Sizin görünürlüğünüzün ardından bu tanışıklıklarda bir güvenilirlik oluşturmak gerekir. Güven oluştuktan sonra, bu size gelire dönüşecektir. Business Networking’de, eğer görünürlükten gelire atmalaya kalkarsanız, bu insanların size karşı önyargılı yaklaşmasına, bazen de asabileşmesine ve  kendilerini size karşı korunaklı tutmalarına neden olur.

Business Networking’in anlamı, işiniz için aktif olmanız ve aktif kalmanız demektir. BNI, iş sahiplerinin kendileri için her hafta networking odaklı, özel bir pazarlama stratejisini hayata geçirmelerini sağlıyor.

İşiniz için bir plan yapın, planınıza odaklanın ve kendi içinizde tutarlı olun. Business Networking’in tam olarak ne olduğunu anladığımızda, zihnimizi kamçılayan bu durumun hayatınıza katkısını görmek için adım attığımızda, işimizin istikrarlı bir şekilde büyümesi için paha biçilmez bir yatırım yapıyor oluruz.

Önceki Yazı

Daha sonra yazılmış başka yazı yoktur.

Yorum Yaz