Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

Sosyal Sermaye, Değeri Sürekli Artan Para Birimi Gibidir!

Sosyal Sermaye, Değeri Sürekli Artan Para Birimi Gibidir!
Ayse Aslan

Çevrenizdeki işverenleri ya da kendinizi düşünün! Kaç kez bir networking toplantısına gittiniz,oradaki insanlarla tanışmaktan dolayı mutluluk duydunuz, kartvizitlerini aldınız ve de zamanınızı iyi değerlendirdiğinizi düşünüp kendinizle gururlandınız…? Peki kaç kez bu insanlarla tekrar görüştünüz ya da konuştunuz? Çoğunuzdan gelen cevap ‘hiç’ değil mi?  Neden? Sebebi o kişilerden hoşlanmamamız ya da onlarla görüşmek istememek gibi birşey değil eminim; çünkü çok meşgulüz, ‘epey bir meşgulüz’ ve çevremizde o kadar çok şey oluyor ki, bırakın yeni tanıştığımız insanlarla komünikasyon kurmayı, biz bu sabah kahvaltıda ne yediğimizi bile hatırlamıyoruz!

Gerçek şudur ki; yeni tanışıklıkların çoğu gelecekte bize yönlendirilecek işlerin doğum anıdır!

Bu sizi yanıltmasın; kaç kişi ile kontak kurduğunuzun ya da tanıştığınızın bir önemi yok elbette! Bu tanışıklıklardan kaçını uzun süreli ilişkiye dönüştürdüğünüzün önemi var. Bu ikisi birbirinden farklı şeyler!

Mesela sarı sayfalardan 10 firma bulun ve de bu 10 firmayı oturup tek tek arayın, kendinizi ve işinizi tanıtmaya çalışın. Ne düşündüğünüzü biliyorum: ürkütücü değil mi? İstatistikler, araştırmalar ve yayınlanan çeşitli makaleler gösteriyor ki, Avrupa ve özellikle Amerika’daki yaygın bir şekilde kullanılan ve ‘cold call’ olarak tanımlanan bu pazarlama tekniğinin sonuçlarından da, uygulamasından da firmalar hoşnut değiller. Hiç denemediyseniz, denemeyin derim!

Peki ben bunun yerine bir B Planı önersem? Şöyle ki: çevrenizde tanıdığınız 5 kişiyi arayın ve kendilerine ‘2016 yılı için bir marketing planı’ yaptığınızı, bu planınız için kendilerinden gelecek her türlü destek için mutluluk duyacağınızı ifade edin.  Marketing stratejinizin, yeni iş kaynakları ve iş yönlendirmeleri yaratmaya yönelik olduğunu eklemeyi de unutmayın lütfen!

B Planı daha sağlıklı sonuç verir değil mi? Tabii ki de… Başarınız, bu insanlarla ilişkilerinizin ne kadar derin olduğu ile derecelendirilebilecek bile de olsa, halihazırda oluşmuş bir tanışıklığınız olan kişiler, eğer doğru sorarsanız, size yardımcı olmak isteyeceklerdir.

Buradaki soru şu: Zaten tanıdığınız ve paylaşımlarınızın olduğu bu ilişkileri daha da nasıl derinleştirip, gelecekte size her konuda yardım etmeye istekli bir kitleye dönüştürebilirsiniz?

 

Doğru yolda hızlı ilerlemek için dört adım öneriyorum:

  1. Müşterilerinizi şahsen arayın. Birlikte çalıştığınız projenin, nasıl geliştiğini ve sonuçlarını sorun. Onlara yardımcı olup olamayacağınız başka bir konu daha var mı, onu öğrenin. Kesinlikle yeni bir iş ya da projeden, bu aşamada kendinize çıkarım yapmaya çalışmayın!  İlginizde samimi olun, beklenti içinde değil!
  2. Bugüne kadar size iş yönlendirmiş ya da işinizin gelişimine yardımcı olmuş kontaklarınızı şahsen arayın. Onlara işlerinin nasıl olduğunu sorun! İşleri ile ilgili biraz daha detaylı bilgi alın ve onlara sizin nasıl yardımcı olabileceğinizi, nasıl iş yönlendirmesi yapabileceğinizi öğrenmeye çalışın. Onların ve kendi hedef kitlenizin hatlarını keskinleştirin. Sabırlı ve samimi olun!
  3. Bu yıl irtibat içinde olmak istediğiniz 50 kişinin isminden oluşan bir liste yapın. Şu anda işini yapmakta olduğunuz kişiler dahil, geçtiğimiz 12 ay içinde size iş veren ve iş yönlendirenlerin isimlerini de bu listeye lütfen dahil edin. Bu kişilere yeni yıl, dini ve milli bayramlar gibi özel günlerde ‘kişisel’ mesaj atın. Bu 50 kişilik listeye kesinlikle toplu gönderimlerde bulunmayın, gönderilen her e-mailin ya da mesajın şahsa özel, tarafınızdan gönderilmesine dikkat edin.
  4. Bu kişilerle tekrar bir iş ilişkisi oluşturmaya başlamanın ardından en az 3-4 hafta geçmiş olmasına dikkat ederek, kendilerini arayın ve işlerin genel olarak nasıl olduğunu sorun.

Eğer görüştükleriniz içinde daha önce işini yaptığınız ya da size çevresinden  iş/kontak yönlendiren varsa, şimdi refere sormanın tam zamanı! Eğer bu listedeki bazılarında size iş yönlendirebilecek potansiyel bir kitle varsa, onlarla randevu ayarlayarak bir araya gelin ve birbirinize ‘düzenli’ bir iş akışını nasıl yaratabileceğinizi konuşun.

Ne kadar kolay olduğunu görüyor musunuz? Birkaç hafta sonunda, yılın geri kalanına yetebilecek kadar ‘sosyal sermaye’ oluşturmuş olabilirsiniz.

Sosyal sermaye oluşturmak ve özellikle de business networking becerilerini geliştirmek, sürekli değeri artan para birimleri gibidir. Dünyaca kullanılan bu ortak para birimlerine endeksli yapılan yatırımlar kadar, ‘sosyal sermaye’ oluşturmak için de girişimlerde bulunursak, size de çevrenize de bu manevi yatırımların geri dönüşü, ‘maddi’ ve katlanarak olacaktır.

Yorum Yaz