Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

BNI’da Neden Din ve Siyaset Konuşmamalıyız?

BNI’da Neden Din ve Siyaset Konuşmamalıyız?
Ayse Aslan

Toplantılarımızın kötü, verimsiz ve zaman kaybı ile sonuçlanmasını istiyorsak, herkes BNI’da siyaset ve din konuşabilir.

BNI’da din ve siyaset hakkında konuşulması, gerçekten iyi bir fikir değildir. Bu konular elbette tabu değil, fakat organizasyonun DNA’sı ile uyumlu değil. Din ve siyaset, sürekli karşımıza çıkan bir konu başlığı. Bununla ilgili birşeyler yazmanın da zamanı geldi diye düşünüyorum.

BNI’ın Kurucusu Ivan Misner’ın, ‘Organizasyonel Davranışlar’ konusunda lisansüstü çalışması bulunmakta. Bir siyaset bilimi mezunu olarak, kurucumuz da siyaset ile her zaman çok ilgiliymiş ve halen de dünya siyasetini çok yakından takip ettiğini belirtiyor. Fakat şunun da altını çiziyor: bu ilgimi, BNI’a asla taşımam!

Niçin? Çünkü bu konuların, gözümüzü hedeften uzaklaştırarak, üyelerimizi BNI’nın misyonundan koparacağına inanıyor.

Misyonumuz ise: üyelerimizin nitelikli iş sahipleri ve profesyonellerle uzun vadeli, anlamlı ilişkiler kurmasını sağlamaktır. Yapılandırılmış, sistemli, pozitif ve profesyonel iş ilişki ağı oluşturarak, üyelerimizin referans ile iş yaratma olanaklarını artırmalarına yardımcı olmaktır.

BNI’ın dünyanın en büyük ve en başarılı business networking organizasyonu olmasını sağlayan en önemli unsur, sadece misyonuna odaklanmasındandır. Bizi misyonumuzun dışına çıkaracak olan her şey, dikkat dağıtıcıdır ve amacı sadece üyelerinin birbirine iş yaratması olan BNI gibi bir organizasyon için, din ve siyasetten daha tehlikeli hiçbir dikkat dağıtıcı unsur yoktur.

18 yaşımdan beri oy kullanıyorum. İngiltere’de de oy kullanma hakkı elde ettiğimde, bu hakkımı her seçimde  kullandım. Tüm yaşamım boyunca siyaset ile ilgilendim. Nasıl ilgilenemezdim ki? Yıllarca politika muhabirliği yapmış biri olarak, siyasetin fiziksel olarak da içindeydim. Gerek gazetecilik geçmişimde bu alanine içinde yoğun bir şekilde bulunmam, gerekse de kişisel olarak sahip olduğum siyasi görüş ve düşünce, iş yaşamımla asla bağlantılı değildir. BNI’da, hiçbirimizin siyasi düşüncesinin de hiçbir önemi yoktur!

Her insanın kendini ve hayat görüşünü temsil ettiğine inandığı, kendini yakın bulduğu bir siyasi düşünce muhakkak vardır. Olmalıdır da… Bunlar hayatımız için birer renk ve bakış açımızı genişleten düşünce çeşitliliğidir.  Açıkçası siyasetin günlük hayatımızın bu denli içinde, en önemli gündem maddemizmiş gibi bizlere dayatılmasına da karşıyım. Her TV kanalında, her ortamda ve her yerde siyasetin bu kadar merkeze alınması, bana biraz fazla geliyor. Bir insanın “güzel bir gelecek ve hayat için” odaklanabileceği çok daha fazla konu başlığı olabileceğine inanıyorum. Dediğim gibi benim de siyasi görüşlerim var ama çok yakın arkadaşım olmadığınız sürece, dini ve siyasi görüşlerimi bilemezsiniz. Niye bilesiniz ki?

BNI’da da bu konuda ne kadar hassas davrandığımızı birçokları biliyor. Peki neden siyaset ve din söz konusu olunca böyle bir katılık içindeyiz? Çünkü bu fikirleri BNI bünyesinde ifade etmek uygun değildir. Bu bizi böler ve misyonumuzdan uzaklaştırır. .

Misyonumuz ile Birlik ve Beraberliğimize odaklanma!

Siyasi ve dini konularda bazen hepimizin katı düşünceleri olabiliyor. Herkes gibi benim de var! Bu tartışmalar neredeyse her zaman bölücü bir işlev gördüğünden, din ve siyaset tartışmalarının yeri BNI değildir! Yukarıda da belirttiğim gibi, bu, bizi organizasyonumuzun amacından, yani birbirimizi çevremize tavsiye etmekten ve profesyonel iş ilişkileri kurmaktan uzaklaştırır.

BNI toplantılarına, organizasyon dışından konuşmacıları davet etmiyor olmamızın en önemli nedenlerinden biri de budur. Toplantılarımızda konuşmacı olmak isteyen bazı kişiler, genellikle ya ürünlerini ve hizmetlerini satmak ya da siyasi ve sivil bir tutumu desteklediklerini dile getirmek istiyorlar. Ürünlerini pazarlamak isterlerse, bir BNI toplantısına  katılabilirler. Sorun yok! Siyasi ya da dini bir tutumu desteklemek istiyorlarsa, başka bir yerde konuşmaları gerekir: BNI doğru adres değildir!

BNI, dünyada neredeyse her dinin bulunduğu 73 ülkede 211 bin üyesi ile hizmet vermektedir. Dünyada neredeyse tüm siyasi sistemleri temsil eden ülkelerde yer alıyoruz. Bambaşka alanlara odaklanırsak, verimli olamayız ve misyonumuzu işler kılamayız. Misyonumuzu yinelemek gerekirse: iş sahiplerinin birbirlerine çevrelerini açarak, iş yönlendirmelerinde bulunmaları ve birbirlerinin satış ve pazarlama takımı gibi hareket ederek, daha çok müşteriye ulaşmalarıdır.

İnsanları bir araya getirme konusundaki 33 yıllık gelişmiş mirasımız ile gurur duyuyoruz. Çevrenize baktığınızda pek çok BNI üyesinin, birbirinden çok farklı dini ve siyasi görüşleri olduğunu göreceksiniz. Bu, bizim için hiçbir zaman ürkülecek bir konu başlığı olmamıştır. Bilakis, biz bu karmayı büyük bir zenginlik ve çeşitlilik olarak görüyoruz. Fakat tüm bu farklılıkların tek bir noktada buluşması gerektiğini şart koşuyoruz: iş, iş, iş! Tek gündem maddemiz, İŞtir! BNI gruplarının, direktörlerinin, lider ekiplerinin ve tüm BNI üyelerinin bu konudaki hassasiyetinin farkındasınızdır. BNI sistemi içinde din ve siyaset konuşmamak üzere herkesin gösterdiği özen için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Bu üyelerin apolitik olduğu anlamına gelmez tabi ki… BNI ile stratejik ortaklıklar yapan, yayınlarımıza, dergilerimize ve organizasyonumuza katkı sağlayan kişiler kadar dünya genelinde 73 ülkede BNI sistemini kullanan 211 bin BNI üyesinin, sağlam siyasi ve dini inançları olduğundan eminim. Sadece, hiç kimsenin siyasi ve dini tutumları toplantılarımızda ya da yayınlarımızda kesinlikle yer almıyor.

Geçenlerde bir üyemiz bana kızgınlığını dile getirdi ve sitem etti. Hiç tanımadığım bir yazar, bu sitede yayınlanan ve konusu tamamen iş geliştirme olan bir makalemi,  kendisinin web sitesine bir link ile eklemişti ve bu sitede dini içerikli yazılar da bulunmaktaydı. Bu durum bir üyemizi son derece rahatsız etmişti. Sanki benim iznim ve onayım ile bu sitede yazılarımın yayınlandığını sanmıştı. Oysa ki üyemiz dile getirene kadar, konudan haberim bile yoktu. İnsanların ne düşündüğünü, kendi yaşamlarında ne tür bağlantıları ve ilişkileri olduğunu, siyasi ve dini inanışlarını tabii ki bilemeyiz: nasıl bilebiliriz? BNI bünyesinde ne yaptığımızı mümkün olduğunca kontrol edebiliriz fakat bazen BNI dışındaki ortamlarda buna engel olamıyoruz. Benim yazımın izinsiz ve bilmediğim bir sitede yayınlanması gibi.

Toplantılarımızda siyaset ve din konuşursak, birbirimizi karşıtlığa düşürecek konuları bu platformda ve sizlere sunduğumuz her hangi bir zeminde (Eğitim, Güç Takımları, Birebir Görüşmeler vbg) dile getirirsek, birbirimize destek olmak yerine, misyonumuzun bizler için yaratacağı başarılı sonuçları sekteye uğratırız.

Misyonunuza bağlı kalmak istiyorsanız, BNI toplantılarında dini ve siyasi konulardan lütfen uzak durun. Bunu zaten hepimiz bilmiyor muyuz? Biliyor olmalıyız çünkü her yeni üyemizin katıldığı Üye Başarı Programı’nda dile getirdiğimiz organizasyonun resmi görüşünü, aşağıda  tekrar paylaşmak isterim.

Ayrımcılık Karşıtı Açıklama

BNI Uluslararası Genel Merkezi, tüm gruplardaki kişilerin; ırk, renk, cinsiyet, din, politik düşünce, etnik köken, medeni hal, cinsel tercih, yaş veya fiziksel engel gibi özelliklerine bakılmaksızın, sadece temsil etmekte oldukları meslek/iş kategorilerindeki niteliklerine göre değerlendirilmelerini ve seçilmelerini zorunlu kılar. BNI, bu eşit muamele ve ayrımcılık karşıtı beyanını ihlal eden hiçbir grubun veya üyenin faaliyetlerine izin vermeyecektir.

Yorum Yaz